Na svete je Lucia. Dodo Dobrík tak pomenoval hlavu na obálke zborníka poviedok Fantázia 2016. V jeho titulke sa prelína fantasy, sci-fi, aj horor. V knihe si totiž prídu na svoje milovníci všetkých odtieňov fantastiky. Nájdete tu new wierd, postapo, young adult, historické aj rozprávkové texty, plnokrvné sci-fi, desivé horory, aj humorné dielka a slovenské podivno pracujúce s absurdnosťou, či s historickými a prírodnými motívmi. A na záver si môžete vychutnať esej o fantastike a o písaní od profesora Ericha Mistríka.

finalisti MCF 2016 celkovy vitaz vitazka Ceny poroty porota tohto rocnika ilustrator a organizatori sutaze

 

Fantázia 2016 bola uvedená do knižného života potleskom. Udialo sa to na Bibliotéke počas vyhlasovania víťazov súťaže Martinus Cena Fantázie. Už tradične jedno z najväčších podujatí veľtrhu prilákalo približne stovku hostí. Dvojhodinový program odštartoval krst Temnoty z Pressburgu od Janka Išu, ktorá vznikla na základoch minuloročnej víťaznej poviedky Kladivák.

Krst knihy Janka Isu Kladiak Temnota z Pressburgu. Krstil Juraj Cervenak ako inak kladivom

 

Vyhlasovanie moderovala Lucia Siposová, ale tohtoroční porotcovia Maroš Hečko, Erich Mistrík, Alexandra Pavelková a Katarína Čavojová sa občas moderovali aj sami. Kristína Farkašová, ktorá bola v porote tiež, moderovala počas Bibliotéky svoje dvojičky.

porota MCF 2016 Erich Mistrik Alexandra Pavelkova Maros Hecko Katarina Cavojova. V proote bola este Kristina Farkasova ktora sa na vyhlasovani nemohla zucastnit

 

Súťaž je vďaka partnerom pre autorov zaujímavá aj finančnými a vecnými cenami, ktoré však mohli zvyšovať frustráciu menej úspešných súťažiacich sediacich v hľadisku. Xbox, počítač, čítačky, knihy, hry, finančné ceny, večná sláva... Nič to. O rok tam stojíte vy!

 

Špecifický ročník

Každý ročník súťaže Martinus Cena Fantázie je čímsi špecifický. V tom štrnástom dominovali ženy. Vo finále boli tri z piatich. Oproti minulému roku, kedy sa doň žiadna neprebojovala, je to zaujímavý posun. Rozdiel je aj v tom, že vo finále nebol ani jeden hororový text. Tento ročník ovládlo fantasy. Cena Poroty, aj celkový víťaz, patria práve do tejto kategórie. I keď víťazný text by sa dal charakterizovať aj ako sci-fi. Prechody a kombinácie žánrov boli v tomto ročníku tiež pomerne časté.

V tohtoročnej zbierke, azda viac než v minulosti, platí, že autori nechodili po inšpiráciu do Ameriky a na rozvinutie príbehu im stačili domáce reálie. Príbehy sú vďaka tomu pre našinca uveriteľnejšie a viac vťahujú do deja.

Ďalšou tohtoročnou špecialitou je príklon súťažiacich k témam rodičovstva, vzťahov s deťmi a materstva. Dokazuje to aj finálová poviedka Labute neplačú od Zusky Stožickej, ktorá získala Cenu poroty a v ktorej matka zistí, že jej počas krátkej chvíle nepozornosti na prechádzke okolo jazera ktosi zamenil dieťa. Nevidí to nikto druhý, len ona a čitateľ sleduje jej zúfalý boj, v ktorom sa snaží získať nazad svojho syna. Je blázon? Je to dôsledok popôrodnej depresie? Alebo jej skutočne ktosi dieťa vymenil a rozdielne prejavy svojho potomka dokáže postrehnúť ako jediná práve preto, lebo je matka?

Celkovým víťazom sa však stala poviedka Erika Kotlárika Mesto spomienok, ktorá spracováva tematiku pamäte a myšlienkových konštruktov. Prekvapujúci úvod nepripraveného čitateľa prefacká a zanechá v hlave otázku „čo to do čerta bolo?“. Otázka je však pomerne rýchlo zodpovedaná originálnou odpoveďou. Myšlienkové mapy, návody na posilnenie pamäte a súťaže v zapamätaní si rôznych informácií tvoria len pozadie iného, zľahka trilerového príbehu.

 

Štrnástka

Číslo štrnásť je také... nijaké. Nie je to šťastná sedmička, nie je to už magická a tajomstvom opradená trinástka, nie je to dospelá osemnástka, ani zaokrúhlená dvadsiatka. Je to však energiou prekypujúca rodiaca sa rebelka, ktorá na seba začína strhávať pozornosť. Presne taká je tohtoročná Fantázia. Vyskladaná z diel, ktorým by ste pokojne uverili aj meno svetoznámeho autora. Čoraz viac autorov píše dobre. Čoraz viac autorov sa usiluje písať ešte lepšie. Konkurencia je veľká, ľudia sa snažia publikovať a faktom je, že na to majú mnohí.

Udeľovala sa aj cena v súťaži anglických poviedok, v ktorej porotcoval kanadský vedec, spisovateľ a editor Eric Choi, publicista Michal Havran a docent na Ústave robotiky a kybernetiky František Duchoň. Víťazom sa stal Adam Máčaj a jeho poviedka Unholy Redeemer, ktorá v slovenskej verzii bodovala už minulý rok v hlavnom finále MCF a zároveň získala minulý rok aj cenu za najlepšiu fantasy poviedku.

Štrnásty ročník MCF sa skončil. Nech žije pätnásty! Už teraz môžete posielať a prihlasovať svoje fantastické súťažiace poviedky. Všetky potrebné informácie o súťaži nájdete na stránke www.cenafantazie.sk.

 

MCF 2016:

  1. miesto: Erik Kotlárik - Mesto spomienok
  2. miesto: Martin Petr - Potom
  3. miesto: Zuska Stožická - Labute neplačú
  4. miesto: Monika Kandriková - Hľadá sa upír
  5. miesto: Janka Javorka - Kosti, kostry, kostlivci

Vitaz Martinus Ceny Fantazie 2016 Erik Kotlarik. Zvitazil s poviedkou Mesto spomienok

 

Cena poroty:

Zuska Stožická – Labute neplačú

Vyhlasovanie ceny poroty

 

Cena Béla:

Jozef Harendarčík - Strašiak

Vitaz Ceny Bela pre Jozef Harendarcik s patronom sutaze Ivanom Harmanom z vydavateltsva Artis Omni 

 

Cena spoločnosti INTEL za najlepšiu sci-fi poviedku:

Janka Javorka - Kosti, kostry, kostlivci

Vyhlasovanie Ceny INTEL pre najlepsiu sci fi poviedku

 

Cena OZ Fantázia pre najlepšiu fantasy poviedku:

Ján Gálik - U čierneho draka

finalisti Ceny OZ Fantazia pre najlepsiu sci fi poviedku ktoru tento rok zastresilo vydavatelstvo IKAR 

 

Cena Bibliotéky:

Naďa Langová - Tajomstvo Lucie Modrej

Cena Biblioteky a riaditel Biblioteka Ivan Vesely

 

Cena Fantasy Award 2016:

Adam Máčaj - Unholy Redeemer

Vitaz Ceny Fantasy Award 2016 Adam Macaj s moderatorkou Luciou Siposovou