2017 robert kotianRóbert Kotian, novinár na voľnej nohe, spolupracovník denníkov Sme a Šport, dramaturg politickej diskusie v TV Tablet, spolu s Martinom Kasardom zakladateľ Magazínu o knihách. V roku 1990 zostavovateľ jednej z prvých antológií slovenskej sci-fi (Planéta Zem potrebuje hrdinov, Košice), laický fanúšik sci-fi a fantasy, predovšetkým autorov ako Douglas Adams, Neil Gaiman, Terry Pratchett, bratia Strugackí, Andrzej Szapkowski. Selektívny čitateľ Juraja Červenáka, preferuje jeho historické detektívky.

2017 tana pauhofovaJe absolútne vášnivá čitateľka dobrých kníh bez ohľadu na žáner. Knihy ju sprevádzajú už od škôlky, rozčítaných má väčšinou viacero naraz, podľa toho, ktorá časť jej JA má práve chuť...
Je zberateľka zážitkov a knihy považuje za jednu z možností, ako k zážitku prísť. Príbehy, fantázia, inšpirácia, fakty, názory, zastavenie aj putovanie - všetko v nich je a všetko ju baví. S radosťou to prijíma a do Martinus Ceny Fantázie 2017 vstupuje s heslom: "Nech žijú knihy vo mne a ja v knihaaaach!"

foto Barbora Kmeťkova pre NOSENE

2017 jaroslav lupeckaNarodený 1958. Publikovať začal v 80 rokoch. Debutoval poviedkou Fialky v časopise Elektrón. Poviedky mu vychádzali vo fanzinoch a rôznych časopisoch, denníkoch a antológiach u nás aj v Maďarsku. Je prvým slovenským rytierom Rádu fantasy a nositeľom meča. Medzi jeho najznámejšiu tvorbu patrí cyklus poviedok Podivný svet. Ten vyšiel v roku 1996 pod názvom titulnej poviedky Stopou Veľkého Tora v českej antológii Oko netvora temnôt, kde mu pod pseudonymom Libor Valenta publikovali aj poviedku Socha na kopci. Autor sa scénaristicky podieľal aj na komiksovej podobe svojich poviedok, ktoré vyšli v časopise Kométa. Neskôr už publikoval iba sporadicky z posledných napríklad v publikácii Čas hrdinov a časopise Slovenské pohľady v roku 2016. Ako ilustrátor sa podieľal aj na tvorbe komiksového cyklu Tajomstvo starej Kroniky , ktorý vychádzal v Košickom Večerníku.

2017 marek zakopcanAutor ôsmich kníh, ktoré by sa dali žánrovo označiť ako všehochuť. Mesto tieňov 1, 2 sú kriminálne príbehy známe aj z televízie, Zradná vášeň je román určený prevažne ženám, Nevinní zmätkári a ich voľné pokračovanie Zachovajte paniku! sú komédie pre všetky vekové kategórie, Plamene hriechu historická romanca, Pod horúcim pieskom dobrodružný román a Rande naslepo akčná romantická komédia. Marek má k literatúre blízko aj pracovne – vyučuje slovenčinu na strednej škole a okrem toho sa venuje aj písaniu recenzií na svojom blogu.

2017 silvester jurkovicProzaik, dramatik, režisér, čitateľ. Pri dozrievaní jeho literárneho vkusu a budovaní mentálnej príčetnosti mali popri iných futuristoch (Cervantes, Dostojevskij, Timrava, Čechov, Vonegut jr., Bradbury...) veľký podiel surrealisti Lem, Asimov, Orwel, Zamiatin, bratia Strugackí. Okrem iných divadelných hier, poviedkových kníh a románov napísal a režíroval aj non-fiction drámy Panychida za Odysea (PL, Cieszyn 1994), Permanentný piatok (SK, Bobot 1996), Edar Sweden Psem (CZ, Ostrava 1999), Cafe Agatha (SK, Trnava 2000), The Gilded Red Cage (USA, New York 2009). Momentálne pracuje na príprave multižánrového projektu MARS2020 – uvítací koncert.