Adela Banášová

2014 adela banasovaModerátorka, ktorá rada skúša aj iné vody. Vyštudovaná kulturologička a dcéra popredného slovenského spisovateľa nikdy nemala ku knihám ďaleko. S fantáziou sa kontaktuje pravidelne a rada ju bude vnímať aj v tejto súťaži.

Daniel Hevier

2014 daniel hevierDaniel Hevier sa narodil uprostred minulého storočia (1955), ale rád žije v budúcnosti – v snoch, plánoch a víziách. Má za sebou košaté dielo a pred sebou niekoľko projektov. Venuje sa literatúre, výtvarnému umeniu, hudbe, divadlu, filmu a kreatívnosti. fascinuje ho fantastika vo všetkých jej prejavoch a možnostiach.

Lucia Lackovičová

2014 lucia lackovicovaOrganizátorka Martinus Ceny Fantázie, vyštudovaná politologička, autorka a blogerka vyrastala medzi knihami a od detstva ju fascinovali nereálne, tajomné a apokalyptické námety. Rodičia jej nezakazovali ani hororové knihy a filmy, preto si k nim v dospelosti vypestovala mimoriadne kladný vzťah. Písanie považuje za radosť a čítanie za pôžitok. Preferuje spájanie tvorby s humorom a všetkým perspektívnym autorom odkazuje, aby sa nebrali tak vážne.

Marek Kolcun

2014 marek kolcunBývalý študent technickej univerzity v Bratislave a UPJŠ v Košiciach sa teraz živí ako web developer. Niekoľkoročný účastník Ceny Fantázie sa prezentoval v zborníku aj v časopise Fantázia. Pri spúšťaní literárneho portálu mámtalent.sk patril medzi členov, ktorí sa snažili svojimi „radami zo života“ pomôcť predovšetkým začínajúcim autorom, obzvlášť v žánri fantasy. Vo voľnom čase sa venuje programovaniu, hre na gitare a písaniu svojho románu. Poviedkovej tvorbe sa venuje menej, ale o to radšej ju číta.

Jana Šlinská

2014 jana slinskaVyštudovaná žurnalistka a bývalá blogerka. Jej rozhovory, reportáže a články zo sveta kultúry ste mohli čitať na blogu SME, písala tiež pre Lemon, Áno! online magazín, Techbox, Riview, Sashe.sk, Inspire a iné.

Jej svet tvoria knihy. Pracuje v kníhkupectve ako kníhkupec a event manager, no na vizitke má booklover. Knihy rada číta, fotí, hladká, ovoniava a rada o nich veľa a dlho rozpráva. Všetko, čo číta nájdete na jej instagrame, ktorý by sa mohol pokojne premenovať aj na bookstagram: http://instagram.com/_dzejny

Má rada kaviarne a filmové kluby. Spoznáte ju podľa ryšavých vlasov.

Momentálne ak píše, tak najčastejšie píše recenzie na knižky. Tie nájdete na blogu kníhkupectva Martinus.sk (http://blog.martinus.sk/)

Márius Kopcsay

2013 marius kopcsaySpisovateľ, novinár a hudobník.

Je autorom zbierok poviedok Kritický deň (1998), Stratené roky (2004), Zbytočný život (2006) a Veselé príhody z prázdnin (2011). Napísal tiež romány Domov (2005), Mystifikátor (2008) a novelu Medvedia skala (2009).

Publikoval vo viacerých zborníkoch a antológiách, napr. v antológii V-4 alebo v zbierke rakúskeho Kulturkontaktu Grenzverkehr II.

Za svoju tvorbu získal viacero domácich aj medzinárodných ocenení, napríklad Cenu Ivana Kraska za najlepší literárny debut (1999) a tiež hlavnú výročnú cenu Asociácie organizácii spisovateľov Slovenska (2007). Štyrikrát bol finalistom súťaže Anasoft Litera (2005, 2006, 2008 a 2009). Trikrát bol ocenený v súťaži Poviedka, vyskúšal si v nej však aj úlohu porotcu.

Venuje sa literárnej aj hudobnej tvorbe a tiež svojím dvom synom. Žije v Bratislave.

Lucia Lackovičová

2013 lucia lackovicovaMilovníčka hororu a sci-fi vo filmovej a knižnej podobe. Keď práve nečíta, tak píše. Začínala poviedkami a v súčasnosti má rozpísané dva žánrovo rozdielne romány. V Cene Fantázie debutovala poviedkou Zombieslava v zborníku Utekajme už ide!. V marci tohto roku vznikla podľa jej predlohy rozhlasová hra Zombieslava - Resurrection. V minuloročnom zborníku Ceny Fantázie jej vyšla poviedka Dobré je to.

Pri čítaní, aj písaní má rada humor, nadsázku, neobvyklé námety, alebo obvyklé témy spracované inak. Tiež má rada psy, najmä Sanku, Deana zo Supernatural, zombie tému, DM, Nórsko, postapokalyptické filmy, všetko od Roalda Dahla, niečo od Arta Paasilinnu, súťaže a topánky na vysokých podpätkoch.

Na stránke lucialackovicova.sk uverejňuje ukážky zo svojej tvorby a na blogu píše o veciach, ktoré ju zaujmú.

Jozef Girovský

2013 jozef girovskyNarodil sa, čítal, vyrástol a živí sa tým, že sa kamaráti s počítačmi o malý kúštik lepšie ako ľudia v jeho okolí.

Má za sebou zbierku poviedok Zubaté slnko, príspevky do mnohých antológií a niekoľko víťazstiev v literárnych súťažiach.

V cene Fantázie zatiaľ nezabodoval a tak sa rafinovane vracia ako porotca (napriek tomu, že tento apokalyptický zážitok už raz absolvoval).

Juraj Lörinc

2013 juraj lorincŠtudoval matematiku, živia ho finančné riziká. Je fanúšikom športov pre dlhých, širokých a bystrozrakých (basketbal, sumó, stolný tenis), ale najmä šachovým skladateľom a dlhoročným rozhodcom skladateľských súťaží.

V porote bude trochu hlasom ľudu, keďže SF&F&H, ba ani inú beletriu aktívne nepublikuje a temer ani neprodukuje. Má blog na SME, v ktorom sa venuje najmä trom okruhom tém: diskusnému humoru, šachovým problémom a literatúre z pohľadu laického čitateľa.

http://lorinc.blog.sme.sk/

Aňa Ostrihoňová

2013 ana ostrihonovaZablúdila do Spojených štátov, kde popíjala kávu so Stephenom Kingom, Luxemburska, ktorého počasie ho predurčovalo na úlohu Mordoru (aj niekoľko veží by sa v ňom našlo), až sa presunula do Katalánska, kde sa živila ako tanečnica hulahup a po nociach plánovala revolúciu. (A to všetko je výmysel len čiastočný).

Momentálne tak trochu píše recenzie a eseje do Pravdy, Romboidu a podobných fajnšmekrovských periodík, prekladá z francúzštiny a angličtiny, rozpráva o knižkách múdro ako rádio (najmä FM a Devín) a krásne knižky robí vo svojom vydavateľstve Inaque.sk.

V čase pracovnom pije sladký čaj, pozerá kultové i podpultové seriály a naháňa sa s malým čiernym psíkom, ktorý sa volá Frida (a nevyzerá ako Joda).

Ľuboš Kostelný

2012 lubos kostelnyHerec, ktorého mnohí poznajú z Profesionálov, poznajú z Profesionálov. V slovenskom rozhlasovom spracovaní Pána prsteňov si zahral Froda. Má rád humor a s humorom berie aj túto súťaž. Fanúšik série Plochozem od Terryho Pratchetta ale aj ságy o Enderovi od Orsona Scotta Carda.

Je rád, že autorov hodnotených poviedok nepozná, lebo inak by musel dávať maximálne počty bodov každej poviedke. Ak si chcete šplhnúť, tak nezabudnite zapĺňať javisko divadla SND v Bratislave.

Lucia Anna Trubačová

2012 lucia trubacovaPlutvové plávanie je potrebné na preplávanie Dunaja, rieky, ktorá je naozaj dravá, ak nie je práve veľmi špinavá a zanesená. Preto sa dnes radšej venuje unikaniu do svetov literárnych - vymyslených. Veď ju k tomu čiastočne núti aj jej zamestnanie na Filozofickej fakulte UK.

Ak jej nestačí unikanie z tunajšej reality, tak uniká do sveta okolitého, zahováraním, že ide len cvičiť jogu.

Ivan Pullman

2012 ivan pullmanOd malička posilnený národnou hrdosťou a slovenskosťou si rád prečíta slovenskú tvorbu, hlavne tú žánrovú. Našťastie jej veľa nevzniká, takže svoj čas môže využiť na koordinovanie poroty, naháňanie administrátora, prípravu zborníkov a občasné zrecenzovanie toho, čo zrecenzovať treba.

Popri tom všetkom si ale dokáže nájsť čas aj na seriózne zamestnanie, takže, aj keď sa to nezdá, svetu prospešný občas býva.

Michal Jedinák

2012 michal jedinakVyrastal v tieni zrúcaniny starého kostola, okolo ktorého sa neraz povaľovali ľudské kosti a lebky. Živí sa prekladaním beletrie z anglického jazyka, príležitostne píše a kreslí. Jeho poviedky uverejnili vo viacerých časopisoch a knižných zbierkach na Slovensku, v Česku a v Poľsku.

V apríli 2012 mu v obnovenom vydaní vyšla rozprávková knižka Najmenšia rodina na svete. Ceny Fantázie sa autorsky zúčastnil štyrikrát, z piatich zaslaných poviedok sa štyri umiestnili v najlepšej päťke. V jubilejnom desiatom ročníku súťaže sa rozhodol vyskúšať si miesto na opačnej strane - medzi porotcami.

Lívia Hlavačková

2012 livia hlavackovaPetržalská mestská džungľa bola pre ňu tým najlepším vstupom do reálneho sveta. Preto sa tam po rokoch aj vrátila. Aby mohla v pokoji písať, čítať, ale hlavne tancovať orientálne, ale pritom moderne, ak teda The Beatles sú stále v móde.

V Cene Fantázie sa o úspech pokúsila dvakrát. Druhýkrát aj úspešne, keď v roku 2008 zdvihla nad hlavu sošku pre víťaza. A čoskoro by sme sa mohli dočkať aj jej knižného debutu, na ktorom tak poctivo roky pracuje.

Petra Polnišová

Petra PolnišováDivadelná a televízna herečka, improvizátorka je zbláznená do literatúry akéhokoľvek žánru, fantastiku nevynímajúc.
Vo svojom živote napísala už všeličo, ale nikdy nemala odvahu pustiť sa do poviedky, nebodaj románu a obdivuje kohokoľvek, kto ma literárne nadanie. O to radšej číta a teší sa, že bude načas zásobená dielami nových autorov.

Karol D. Horváth

2015 karol d horvathSci-fi miluje odvtedy, ako si voľakedy na prvom stupni ZDŠ prečítal Astronautov od Stanislawa Lema. A totálne jej prepadol, keď mal asi sedemnásť a do rúk sa mu dostala Vesmírna odysea od A. C. Clarka. Z analýzy sci-fi dokonca robil aj diplomovku. Obľúbených autorov radšej nebude menovať, lebo ich je veľa. Mohol by na niektorého zabudnúť a nechce riskovať, že naňho pošle mimozemšťanov.

Mariana Čengel Solčanská

2015 mariana cengel solcanskaŽena na materskej. Vo voľných chvíľach rada varí a spí. Vyštudovaná kulturologička, politologička a režisérka hraných filmov. Z tých sú minimálne Legenda o Lietajúcom Cypriánovi a rozprávka Láska na vlásku vážne fantastické.  A vlastne aj jej romány. Aj obrazy, ktoré maľuje. A fantastické je, že môže byť v tejto porote.

Jozef Karika

2015 jozef karikaAutor štrnástich kníh - držiteľ dvoch cien Zlatá kniha za viac než 15 000 predaných výtlačkov, ceny Béla 2009 za najlepšiu hororovú poviedku a ďalších ocenení. Na svojom konte má úspešné mafiánske trilery, historické ságy, hororové romány, ale aj niekoľko experimentálnych titulov. Okrem písania sa venuje víkendovému hikingu a sociálnym médiám.

Jeho cesty sa s našou súťažou skrížili už niekoľkokrát – v roku 2008 získal tretie miesto, rok na to ho zopakoval a pridal aj prvenstvo v hororovej Cene Béla a v roku 2010 si prvýkrát vyskúšal porotcovanie, pričom sa nestránil udeliť aj nejakú tú desiatku. Minulý rok sa v rámci videokomentára vyjadril aj k jednej zo súťažiacich poviedok Kamaráti.

Ružena Srnková

2015 ruzena srnkovaBrázdenie informatickými systémami je momentálne jej živobytím, inak povedané, je taký typický počítačový geek. Zároveň je členkou redakcie portálu scifi.sk, kde občas publikuje správy o novinkách z oblasti. Fascinujú ju záhady a všetko, čo je nezvyčajné a rada skúša nové veci. Vyskúšala a celkom si užila porotcovanie v súťaži pre krátke poviedky Cena ScifiKozmos. Vyskúšala si aj písanie a párkrát sa zúčastnila Martinus Ceny Fantázie. Odjakživa miluje fantastiku, či už vo filmovej, alebo knižnej forme. No neodmietne ani iné žánre a najradšej má počúvanie audiokníh pri cestovaní, alebo iných aktivitách, ktoré nevyžadujú mentálne sústredenie. Vyskytuje sa na všetkých festivaloch fantastiky v Bratislave a spoznáte ju podľa foťáku, ktorý má permanentne pri sebe.

Kristína Farkašová

2016 kristina farkasovaKristína Farkašová (čiastočne) vyštudovala písanie. Je to premotivovaná knihomoľka, zberačka kníh, antikvariátových skvostov a prekladov Shakespeara. Vo voľnom čase ovoniava knižky. Jej obľúbený predmet z vysokej školy, analýza textu, rada a úspešne aplikuje do každodenného života. Okolie túto jej aktivitu neobľubuje. Až potom, ako spolusplodila dve deti naraz, začala plodiť aj texty. Ako sama hovorí: "Konečne bolo o čom.” V októbri 2015 vydala svoju prvotinu Som mama, zápisky z materskej dovolenky na rozmedzí matkohumoru, fantasy literatúry a spomienok z hladiny alfa, ktorá sa stala bestsellerom. Kristína si nie je istá, či vie skutočne dobre písať, ale vraj sa dobre číta. Svoju knihu v podobe, v akej ju môžete kúpiť v kníhkupectvách, nikdy nečítala, ale má to v pláne. Počas uplynulých troch rokov číta najčastejšie leporelá. Jej záľuby sú vytváranie novotvarov a provokácia korektoriek vo vydavateľstvách a následná obhajoba nepoznaných slov. Najviac na svete miluje štyri veci: jedno dieťa, druhé dieťa a vyprážané kuracie stehno s uhorkovým šalátom.

Maroš Hečko

2016 maros heckoMaroš Hečko je scenárista a spisovateľ, ktorý svoje projekty rád koncipuje od úplného základu. Má rád prelínanie žánrov a pestré formy. Vydal viac ako 20 albumov, ale pritom hudbu berie ako svoj koníček. So skupinou Free Faces prvýkrát vstúpil do halucinogénnych vôd (innerspace astronauts) a odvtedy sa do nich vo svojej tvorbe pravidelne vracia. Po filme Kandidát pripravuje poviedkový film Strach, v ktorom opäť dáva priestor mladým autorom a debutantom. Vo švajčiarsko-česko-poľskej produkcii pripravuje prvý slovenský sci-fi film s názvom Égalité, ktorý sám napísal. Ako šéfdramaturg Rádia_FM ponúkol pre najlepších poviedkárov z Ceny fantázie priestor na rozhovor.

Katarína Čavojová

2016 Katarina CavojovaZakladateľka brutálnej romantiky a Vydavateľstva Hydra, už päť rokov číta vaše rukopisy. Je zadaná, má dve deti, jedného manžela, jedného kocúra, jednu Lenonu a jednu Evku Piarovú. Miluje splatter so sarkastickými hláškami a cynickým humorom, paranormálne romance s troškou erotiky, nepohrdne dobrou hard scifi, ani akčnou fantasy. V poslednom čase jej učaroval horor. Už tretí rok vedie Fantastický literárny workshop v Mestskej knižnici v Bratislave a propaguje slovenskú fantastiku, kade chodí. Podieľala sa na česko – slovenských projektoch, z ktorých vzišli SF&F zbierky Fantastická 55, Na hroby a Rozmarná fantastika, práve chystá novú česko-slovenskú zbierku s pracovným názvom Zombie .

Erich Mistrík

2016 erich mistrikProf. PhDr. Erich Mistrík, CSc., ako vyštudovaný estetik a filozof, presviedča na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave budúcich učiteľov, že umelecká tvorba nových svetov má cenu vždy. Fantastiku nečíta systematicky, ale občas sa k nej dostane, takže jeho porotcovanie je tak trochu pohľadom zvonku. Otázky sa mu však vynárajú: Vedecká či umelecká fantastika? Fantastika, fantasy, či sci-fi? Čo je čo? V každom prípade je tam fantázia, tvorba nových svetov. Veď prečo sa nestratiť v inom svete? Obľúbení autori v iných svetoch – Douglas Adams a Terry Pratchett.

www.erichmistrik.sk