2016 kristina farkasovaKristína Farkašová (čiastočne) vyštudovala písanie. Je to premotivovaná knihomoľka, zberačka kníh, antikvariátových skvostov a prekladov Shakespeara. Vo voľnom čase ovoniava knižky. Jej obľúbený predmet z vysokej školy, analýza textu, rada a úspešne aplikuje do každodenného života. Okolie túto jej aktivitu neobľubuje. Až potom, ako spolusplodila dve deti naraz, začala plodiť aj texty. Ako sama hovorí: "Konečne bolo o čom.” V októbri 2015 vydala svoju prvotinu Som mama, zápisky z materskej dovolenky na rozmedzí matkohumoru, fantasy literatúry a spomienok z hladiny alfa, ktorá sa stala bestsellerom. Kristína si nie je istá, či vie skutočne dobre písať, ale vraj sa dobre číta. Svoju knihu v podobe, v akej ju môžete kúpiť v kníhkupectvách, nikdy nečítala, ale má to v pláne. Počas uplynulých troch rokov číta najčastejšie leporelá. Jej záľuby sú vytváranie novotvarov a provokácia korektoriek vo vydavateľstvách a následná obhajoba nepoznaných slov. Najviac na svete miluje štyri veci: jedno dieťa, druhé dieťa a vyprážané kuracie stehno s uhorkovým šalátom.

2016 maros heckoMaroš Hečko je scenárista a spisovateľ, ktorý svoje projekty rád koncipuje od úplného základu. Má rád prelínanie žánrov a pestré formy. Vydal viac ako 20 albumov, ale pritom hudbu berie ako svoj koníček. So skupinou Free Faces prvýkrát vstúpil do halucinogénnych vôd (innerspace astronauts) a odvtedy sa do nich vo svojej tvorbe pravidelne vracia. Po filme Kandidát pripravuje poviedkový film Strach, v ktorom opäť dáva priestor mladým autorom a debutantom. Vo švajčiarsko-česko-poľskej produkcii pripravuje prvý slovenský sci-fi film s názvom Égalité, ktorý sám napísal. Ako šéfdramaturg Rádia_FM ponúkol pre najlepších poviedkárov z Ceny fantázie priestor na rozhovor.

2016 Katarina CavojovaZakladateľka brutálnej romantiky a Vydavateľstva Hydra, už päť rokov číta vaše rukopisy. Je zadaná, má dve deti, jedného manžela, jedného kocúra, jednu Lenonu a jednu Evku Piarovú. Miluje splatter so sarkastickými hláškami a cynickým humorom, paranormálne romance s troškou erotiky, nepohrdne dobrou hard scifi, ani akčnou fantasy. V poslednom čase jej učaroval horor. Už tretí rok vedie Fantastický literárny workshop v Mestskej knižnici v Bratislave a propaguje slovenskú fantastiku, kade chodí. Podieľala sa na česko – slovenských projektoch, z ktorých vzišli SF&F zbierky Fantastická 55, Na hroby a Rozmarná fantastika, práve chystá novú česko-slovenskú zbierku s pracovným názvom Zombie .

2016 erich mistrikProf. PhDr. Erich Mistrík, CSc., ako vyštudovaný estetik a filozof, presviedča na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave budúcich učiteľov, že umelecká tvorba nových svetov má cenu vždy. Fantastiku nečíta systematicky, ale občas sa k nej dostane, takže jeho porotcovanie je tak trochu pohľadom zvonku. Otázky sa mu však vynárajú: Vedecká či umelecká fantastika? Fantastika, fantasy, či sci-fi? Čo je čo? V každom prípade je tam fantázia, tvorba nových svetov. Veď prečo sa nestratiť v inom svete? Obľúbení autori v iných svetoch – Douglas Adams a Terry Pratchett.

www.erichmistrik.sk

2016 alexandra pavelkovaAutorka sci-fi a fantasy. Vydala autorsky a spoluautorsky dvanásť kníh, z ktorých polovica vyšla aj v prekladoch – v češtine a poľštine. Je autorkou prvého slovenského románu v žánri fantasy a spoluautorkou prvej slovenskej románovej trilógie v tomto žánri. Je nositeľkou hádam všetkých ocenení, ktoré môže autor fantastiky na Slovensku či v Čechách získať – napríklad víťazstvo v Cene Gustáva Reussa, víťazstvo v Cene Karla Čapka, dvojnásobné pasovanie za Rytiera rádu Fantasy, víťazstvo v Cene Fantázie, cena European Encouragement Award, niekoľkokrát Cena Akadémie SFFH v kategóriách Najlepšia slovenská kniha či poviedka, ceny Istron v rovnakých kategóriách, dvojnásobné víťazstvo v ankete Fantastická osobnosť roka atď. Okrem kníh publikovala množstvo poviedok v slovenských a českých antológiách, niektoré antológie editovala. Publikuje filmové a knižné recenzie, je gestorkou literárnej súťaže Ohnivé pero a výtvarnej súťaže Svet na tvoj obraz. Píše blog prevažne o mačkách. Je šéfredaktorkou portálu Fandom.sk, ktorého náplňou je fantastické dianie na Slovensku a v zahraničí, a venuje sa podpore a propagácii začínajúcich autorov.