intelPavel Svoboda zo spoločnosti Intel hovorí: „Science fiction a Intel sú v podstate nerozlučná dvojica. Bez snov, či odvážnych predstáv by dnešné počítače neboli tým, čím sú. Preto si myslím, že podpora literatúry má zmysel a už aj v minulosti sme sa mohli presvedčiť, že na Slovensku sú kvalitní autori, ktorí však zväčša píšu zatiaľ iba do zásuvky, čo by sme chceli zmeniť.“

V roku 2010 sme sa prvýkrát skontaktovali so zástupcami spoločnosti INTEL na Slovensku, v tom čase však už bola súťaž rozbehnutá a naša spolupráca sa obmedzila na podporu iného poviedkového projektu. V ďalšom ročníku nám však už nič nebránilo spolupracovať a po debatách o forme vzniklo nakoniec špeciálne ocenenie pre poviedky jedného subžánru fantastiky – Cena spoločnosti Intel pre najlepšiu sci-fi poviedku.

Touto súťažou chceme podporiť záujem našich autorov aj o vedu, techniku a ich miesto v spoločnosti. Vyrástli sme na dielach Arthura C. Clarkea, Isaaca Asimova, Clifforda Simaka, ale aj našich spisovateľov – Jozefa Žarnaya, Jozefa Repka, či Jána Feketeho. Niečo podobné nám chýba v súčasnej slovenskej fantastike, samozrejme s moderným nádychom – vesmírne lety, počítače, robotika, biológia, prípadne cestovanie v čase, alebo aj ekológia. Veríme, že vďaka spolupráci so spoločnosťou Intel vyvoláme opätovný záujem autorov o žáner sci-fi.

Nominácia na špeciálnu cenu je automatická – porota súťaže vyčlení zo všetkých prijatých textov poviedky v žánri sci-fi a z nich porotca za spoločnosť Intel vyhodnotí tú najlepšiu. 

Autor víťaznej sci-fi poviedky získa hardvér od INTELu.

Špeciálna cena je hodnotená súbežne, takže sa môže stať, že autor zvíťazí viackrát – dokonca štyrikrát (môže uspieť aj v Martinus Cena Fantázie, v Cene Bibliotéky a v Cene poroty).

 

Cena spoločnosti INTEL pre najlepšiu sci-fi poviedku 2014

Barbora Viczeová

Fialky

cena intel 2014

Cena spoločnosti INTEL pre najlepšiu sci-fi poviedku 2013

Ivana Dubcová

Stalo sa to zajtra

cena intel 2013

Cena spoločnosti INTEL pre najlepšiu sci-fi poviedku 2012

Ružena Srnková

Monochromázia

cena intel 2012

Cena spoločnosti INTEL pre najlepšiu sci-fi poviedku 2011

Zuzana Droppová

Telo

cena intel 2011

Vyhlasovanie prvého kola

Gustáv Budinský (v strede) za spoločnosť INTEL pri vyhlasovaní výsledkov prvého kola Ceny Fantázie v Zichyho paláci v Bratislave (Foto: Lea Tóthová)

cena intel 2012 1